За библиотеката

Општинската библиотека „Браќа Миладиновци“ од Радовиш е формирана во далечната 1957 година и оттогаш активно учествува во јавниот и културниот живот на општината.

Библиотеката може да се пофали дека располага со вкупен фонд од над 50.000 книги, и која бројка секојдневно расте, а истите можат да се изнајмат на подолг период или заедно со дневните весници и магазини, можат да се користат во читалната на библиотеката.

Во библиотеката функционира ИТ - центар со 6 компјутери и 13 лаптопи наменети за корисници, со постојана Интернет врска.